Főoldal színház Nemzeti Színház - Jövő pénteken lesz a Vitéz lélek bemutatója (MTI)

Nemzeti Színház - Jövő pénteken lesz a Vitéz lélek bemutatója (MTI)

E-mail Nyomtatás PDF


Budapest, 2013. szeptember 20. - Jövő héten pénteken mutatják be a Nemzeti Színházban Tamási Áron Vitéz lélek című darabját. A színház a magyar dráma napján, szombaton nyílt nappal várja az érdeklődőket, akik a teátrum nyitóelőadásának próbáiba is bepillanthatnak.
A színház honlapja szerint a szombati nyílt nap egyik érdekessége lesz, hogy a vendégek belenézhetnek a próbába. Az első csoportok a művészekkel való munkába nyerhetnek bepillantást, de akit érdekel a színházi technika, az kora este ismét ellátogathat a színházba, mivel akkor kezdődik a díszlet bevilágítása.
Az előadásban a főhőst alakító Trill Zsolt az MTI-nek elmondta: általában a színházról, valamint a Nemzeti Színház következő bemutatójáról, a Tamási-darabról volt szó azon a napokban megrendezett találkozón, amelynek alkalmával a Tamási Áron Általános Iskola és Német Két Tannyelvű Nemzetiségi Gimnáziumba látogattak el a Nemzeti Színház nyitóelőadásának szereplői.
Mivel Tamási Áron darabjának cselekménye egy szamár körül is forog, a szereplők - Trill Zsolt és Tóth Auguszta -, valamint az iskola diákjai találkoztak a fővárosi állatkert szamarával, Snufival. Ezt követően a színészek rendhagyó irodalomórán beszélgettek a darabról a gimnazistákkal.
Trill Zsolt, aki debreceni színházból érkezett a társulatba, az MTI-nek elmondta: azért fontosak az ilyen találkozások, mert ezekkel azt próbálják elérni, hogy a gyerekek eljöjjenek színházba. "Nemcsak a Nemzeti Színházba, hanem általában járjanak színházba" - tette hozzá. Felidézte, hogy a találkozón szó volt arról, hogy a Nemzeti Színház kínálata színes lesz, hiszen a debreceni és a beregszászi színház előadásait is láthatja a közönség, és a világ különböző pontjairól érkeznek rendezők a teátrumba.
A Vitéz lélek című előadásban a főhőst, Balla Pétert alakító színész elmondta: a rövid próbafolyamat miatt a Tamási-darabhoz kapcsolódva már nem tartanak több találkozót, azonban a későbbiekben is folytatják a hasonló programok megszervezését, hiszen ez a rendszer Debrecenben már működött.
A nyitóelőadás cselekményét ismertetve kifejtette, hogy a szamár szimbolikus figurája a darabnak, mindenki valamiért Balla Péter szamarát akarja megszerezni. A mű egy kezdetről szól: a hős hazatér a háborúból, és megjelenik az újrakezdés lehetősége. A főhős a hitét, egy olyan erőt lát a szamárban, amelynek segítségével újra tudja kezdeni az életét, ám erről mindenki le akarja beszélni.
Trill Zsolt szerint azért fontos, hogy ezzel a darabbal nyit a színház, mivel az újrakezdésről szól és a Nemzeti Színház is újra megnyitja kapuit, vagyis sokaknak lehetőséget ad arra, hogy színházba menjenek.
Új színházában játszott első szerepéről szólva elmondta: teszi a dolgát, szöveget tanul, próbál. A színművész játszotta korábban a Bánk bán előadását a Nemzeti Színházban, így nem ismeretlen az épület sem a számára. "A darab azért izgalmas, mert hihetetlenül egyszerűnek tűnik, egyszerű dolgokról beszélnek, de mint tudjuk, ezek az igazán nehezek, mert ezt valahogy meg kell tudni fogni" - fogalmazott. Hozzáfűzte: azt keresik, hogyan lehet az író szellemiségéhez hűen, mégis a mának szólóan eljuttatni a nézőkhöz a darabot.
Szólt arról is, hogy októbertől a debreceni színház produkcióit és beregszászi előadásokat is láthat a közönség a teátrumban, "a budapesti nézők ezáltal megismerhetik az új igazgató színházi világát". Ezt követően sorra következnek a bemutatók: decemberben Shakespeare Ahogy tetszik című művét kezdik próbálni Silviu Purcaretével, Vidnyánszky Attila a Johanna a máglyán című darabot rendezi, majd Gorkij Éjjeli menedékhely című művét is műsorra tűzi a színház.
A Vitéz lélek 1940 októberében, közvetlenül az észak-erdélyi bevonulást követően született. Bemutatója 1941. január 25-én volt Pünkösdi Andor rendezésében a Németh Antal vezette Nemzeti Színházban. A dráma az 1928-ban keletkezett Himnusz egy szamárral című elbeszélés alapján íródott.
A "komoly játék" műfaji megjelölésű színdarab alapvetően különbözik a novellától. Nemcsak azért, mert a főhőst átkeresztelte a szerző, hanem mert a színműben, amely már a második világháború idején született, az eredeti szamaras történet jelképisége egészen más üzenetet hordoz. Míg a novellában az első világháborút megjárt frontharcos, Demeter Gábor alapélménye az, hogy lehetetlen visszatérnie oda, ahonnan elindult, Balla Péter története a visszatérés és az újrakezdés drámája - áll a produkció ismertetőjében.
Az előadásban Trill Zsolt, Horváth Lajos Ottó, Mécs Károly, Martinovics Dorina, Reviczky Gábor, Nagy Anna, Tóth László, Tenki Réka, Tóth Auguszta, Varga József és Újvári Zoltán játszik. A zeneszerző Könczei Árpád, a díszletet Olekszandr Bilozub, a jelmezt Balla Ildikó tervezte.

 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Olvasnak bennünket

Oldalainkat 244 vendég böngészi