Főoldal Egyházak A bíboros nem tett keresztbe a Jobbiknak

A bíboros nem tett keresztbe a Jobbiknak

E-mail Nyomtatás PDF
Nem okozott fennakadást a jobbikos kettõs keresztek felszentelésében, hogy Erdõ Péter esztergom-budapesti érsek, prímás, bíboros néhány napja jelezte: a papok ne végezzenek liturgikus szertartást politikai események díszleteként.
Nem okozott fennakadást a jobbikos kettõs keresztek felszentelésében, hogy Erdõ Péter esztergom-budapesti érsek, prímás, bíboros néhány napja jelezte: a papok ne végezzenek liturgikus szertartást politikai események díszleteként. A Jobbik hétfõn újra keresztállító eseményt rendez, a radikális mozgalmi média pedig kemény támadásokat indított Erdõ Péter ellen.
A keresztállítások nem álltak le, a Jobbik hétfõn is tart ilyen rendezvényt Budafokon– közölte az Indexszel Novák Elõd.
A pártszóvivõ szerint a minden évben megismételt országos akció nem politikai, hanem a városmissziós jellegû, és inkább vallási tevékenységnek minõsül. Ezért a katolikus papok továbbra is vállalják azt a szolgálatot, hogy megáldják az utcai kereszteket. A párt nem kapott jelzést arról, hogy Erdõ Péter esztergom-budapesti érsek csütörtöki nyilatkozata bárhol befolyásolta volna hozzáállásukat. Az állam és az egyház szétválasztásában sem szabad átesni a ló túlsó oldalára – jelentette ki Novák.
Erdõ Péter a püspöki konferencia decemberi ülését követõ sajtótájékoztatón beszélt – pártnév említése nélkül – a Jobbik keresztjeirõl. A bíboros szerint nincs szó arról, hogy katolikus papok az egyházat képviselve vesznek részt pártrendezvényeken. Erdõ szerint köztéri kereszteket az egyház régen és most is állít. „Közterületeken a kereszt látványa nagyon is helyénvaló, nincs azzal semmi probléma a mi országunkban sem, de Európa-szerte sem. Viszont politikai eszközként való felhasználásával mi nem azonosulhatunk.” „A 2000-es évek elején az Apostoli Szentszék utasításokat adott ki, amelyekben szerepel az, hogy sem a szentmisét, sem más liturgikus szertartást politikai események díszleteként, járulékaként ne végezzünk. Azt hiszem, hogy ez önmagában is általános iránymutatás, amelyhez mindig vissza kell érnünk, ha ehhez hasonló helyzetek adódnak.”
A témát eredetileg az MDF vetette fel. Csapody Miklós egy hete sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy megdöbbenéssel értesült a történelmi egyházak tagjainak szerepvállalásáról a Jobbik keresztszentelésein. Erdõ Péter nyilatkozatára reagálva pedig Dávid Ibolya pártelnök fejezte ki örömét, hogy a püspöki kar nem vállal közösséget egy szélsõséges párttal, és hogy elhatárolódott a Jobbik keresztállításán megjelent katolikus papoktól.
Bár a Jobbik szóvivõje szerint árnyaltabban kell értelmezni Erdõ Péter szavait, számos radikális médiaoldalon mégis támadások kereszttûzébe került a katolikus fõpap. Egy helyen azt állítják, hogy a bíboros szemen köpte a hívõ magyarokat, több fórumban pedig ismét a bíboros vélt zsidó származását hozták elõ az események magyarázataként.
Az Index információi szerint a nyilatkozat nemcsak az érintett politikai körökben kavart vihart, hanem a püspöki karban, és az egyházi berkekben is. A püspökök egy része azt sérelmezte, hogy a bíboros egyeztetés nélkül nyilatkozott az ügyben. Spirk József


Módosítás dátuma: 2009. december 07. hétfő  

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Olvasnak bennünket

Oldalainkat 233 vendég böngészi