Vasárnap ért véget az EFOTT, a magyar diákság legnagyobb és legrégebbi nyári rendezvénysorozata
Idén is szórakozni vágyók ezrei lepték el a Székesfehérvártól nem messze fekvõ Velencei-tó partját, ahol színes kulturális program várta a látogatókat.
Vasárnap ért véget az EFOTT, a magyar diákság legnagyobb és legrégebbi nyári rendezvénysorozata
Idén is szórakozni vágyók ezrei lepték el a Székesfehérvártól nem messze fekvõ Velencei-tó partját, ahol színes kulturális program várta a látogatókat. Velence és környéke híresen szép vidék, a forró nyári napokon a tó közismerten hideg vize is nagyon csábítóan hat, az érdeklõdõk többségét azonban leginkább a magyar könnyûzene állócsillagainak fellépései vonzották ide.
A hat napig tartó fesztivál rendkívül heterogén mûsort kínált, és a négy zenei színpad repertoárjában mindenki megtalálhatta a kedvére valót, hiszen az elõadókat tekintve a kemény rocktól az elektronikus undergroundon keresztül a himbálózó reggae-ig szinte minden mûfaj képviselve volt. Egyik színpad sem volt kizárólag egy stílushoz kötve, így nemcsak minden helyszínen, hanem minden egyes idõpontban is különféle zene szólt, ami még színesebbé, még élménydúsabbá tette a rendezvényt.
A Nagyszínpadon már délután fél háromkor megszólaltak a hangszerek, a legnagyobb sztárokra azonban egészen nyolcig, a sötétedés elõtti idõpontig várni kellett, amikor már tényleg felfokozott volt a hangulat, és nem csak a sátorlakók, hanem a környékbeliek is lejöttek egy-egy kedvencük koncertjére. Itt a magyar könnyûzene olyan éllovasai léptek fel, mint a Tankcsapda, az Európa Kiadó, az Anima Sound System, a Hyperkarma vagy a Quimby. A legnagyobb sikert az utolsó fellépõ, a közel két és fél órás koncertet adó Ákos aratta.
A szintén szabadtéri Tószínpadon már délután egytõl folyt a mûsor, és hajnalig itt rengeteg fajta zenekar megfordult: többek között az alternatív elektronikus színtér jelenleg egyik legkiemelkedõbb képviselõje, a Másfél, az éppen feloszló, de a fesztivál-szezont még végigcsináló Nyers, a mûfajilag besorolhatatlan, absztrakt és zseniális Amorf Ördögök, a régiek közül pedig a Deák Bill Blues Band, Hobó és a Sziámi. A Tószínpadon lépett fel Lovasi András is, ezúttal azonban nem a Kispállal, hanem Kiscsillag nevû szabadidõ-zenekarával.
A budapesti Gödör Klub sátra kellemes menedéket nyújtott a hideg estéken, így nem véletlen, hogy a koncertek itt az éjféli órákban kezdõdtek, és értelemszerûen a klubhoz közel álló zenekarok kaptak teret. A Csókolom, a Balaton vagy Másik János fellépései könnyûzenei kamaraestekre emlékeztettek, oldott, otthonias hangulatban zajlottak. Az estéket itt a multikulturalitás fémjelezte, mert a rock és a régi újhullámos elõadók mellet dzsessz, blues, klezmer és mediterrán dallamok is megszólaltak.
Nem csupán az alternatív vagy a rétegkultúra rajongóinak igényeit elégítette ki a mûsorösszeállítás, az sem maradt hoppon, aki a kereskedelmi csatornák kedvenceit kereste. A csak felnõttek számára fenntartott Globe Party sátor programja olyan együttesek koncertjeit tartalmazta, mint a Zanzibár, a Back 2 Black vagy a Hooligans, a kései órákban pedig neves lemezlovasok szórakoztatták a közönséget. Az utolsó, szombati nap itt a jamaikai zene jegyében zajlott, többek között a Pannonia Allstars Ska Orchestra és a Ladánybene 27 védnöksége alatt.
A zenei fellépéseken túl a mûvészeti színpadon délutánonként színházi és táncelõadások folytak, majd sötétedés után a gyõri Mediawave Fesztivál tizenöt éves történetének legjobb filmjeit vetítették. Rendkívüli érdeklõdés kísérte a Godot Dumaszínház Stand-Up Comedy sorozatát, ahol a legtöbben a közismert színészpáros, Badár Sándor és Szõke András csütörtöki fellépésére voltak kíváncsiak, melyet a Magyar Narancsnak a könnyûzene állami támogatásáról szóló, Bozóki András kultuszminiszter részvételével zajló vitamûsora elõzött meg.
Aki pedig reggel korán kelt és délelõtt esetleg unatkozott, az kirándulhatott Pákozdra, a 48-as szabadságharc egyik legjelentõsebb csatájának színhelyére, vagy ellátogathatott a történelmi és kulturális emlékekben egyaránt gazdag Székesfehérvárra.
NÉMETH ÁDÁM
Kapcsolódó cikkek
- Híján vagyunk az olyan zseniknek, mint Csurka István (magyarnemzet.hu)
- Ők kapták idén a Nemzet Művésze díjat (index.hu)
- Pusztinán is tarthatnak rendszeresen magyar misét a moldvai csángók (MTI)
- Vitályos Eszter: a Kurultaj a Kárpát-medencei hagyományőrzés egyik legerősebb eleme (MTI)
- Az RMDSZ és az EMSZ álláspontja szerint is szükség van az etnikai politizálásra Erdélyben (MTI)